ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugsėjo 14 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 27 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Bumerango ūkas poliarizuotoje šviesoje

Paaiškinimas: Kaip atsirado Bumerango ūkas? Gali būti, kad simetriškas debesis, pramintas Bumerangu, atsirado smarkiam dujų ir dulkių vėjui pučiant iš garbaus amžiaus žvaigždės. Šis vėjo greitis siekia beveik 600 tūkstančių kilometrų per valandą. Kodėl vėjas išskyla į keistus pluoštus - vis dar nežinoma. Gal viduje yra tankių dujų diskas, o gal taip atsitinka dėl stipraus magnetinio lauko. Didžiuliu greičiu lekiančios ūko dujų molekulės pačios atšala iki beveik visiško nulio ir tampa šaltesnės net už mikrobanginius foninius spindulius. Taigi Bumerango ūkas yra šalčiausia žinoma vieta tolimojoje Visatoje. Manoma, kad šaltasis Bumerango ūkas, kurio dulkės atspindi viduje esančios žvaigždės šviesą, yra viena ar kelios žvaigždės, besiruošiančios tapti planetiškuoju ūku. Norėdami geriau suprasti Bumerango ūko kilmę, astronomai tyrinėja šią nuotrauką, fotografuotą poliarizuotoje šviesoje. Skirtingos spalvos atitinka skirtingus poliarizacijos kampus. Nuo to, kaip atsirado ūkas, priklauso poliarizuotos šviesos kiekis ir raštas. Ši nuotrauka metų pradžioje gauta iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo patobulintos tyrimų kameros. Bumerango ūkas tęsiasi apie šviesmetį ir yra už maždaug 5000 šviesmečių nuo mūsų, Kentauro žvaigždyne.

Vaizdo autoriai: Hubble Heritage Team, J. Biretta (STScI) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Ketvertas danguje virš Didžiojo Druskos ežero. Tokį dangų verta rodyti vaikams. Nuotraukoje, darytoje rugsėjo 6d., viskas tilpo vienoje vietoje: trys vaika ir mama, planetos, žvaigždė ir Mėnulis, ir dar lėktuvas - Didžiojo Druskos ežero (Great...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kometos Tempelis 1 branduolys. 10 kilometrų per sekundę greičiu artėdama prie kometos Tempelis 1, „Smarkiojo smūgio“ (Deep Impact) zondo nukreipianti kamera įrašė keletą išties įspūdingų vaizdų. Iš arčiau fotografuotų nuotraukų didesnė skiriamoji geba....
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.