ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. lapkričio 11 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 82 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Pasaulio Tvėrimo Kalnai

Paaiškinimas: Šis nežemiškas vaizdas - tai milžiniško žvaigždžių lopšio W5 rytinis kraštas, už maždaug 7000 šviesmečių nuo mūsų, Kasiopėjos žvaigždyne. Šioje infraraudonojoje nuotraukoje iš Spitzerio kosminio teleskopo įamžinti tarpžvaigždiniai dujų ir dulkių debesys. Juos išskaptavo žvaigždinis vėjas ir radiacija, sklindantys nuo karštos, masyvios žvaigždės, likusios už šios nuotraukos krašto (viršuje, dešinėje). Spitzerio (Spitzer) kosminio teleskopo skvarbioji akis atskleidžia naujai gimstančias žvaigždes, vis dar suvystytas debesyse. Žvaigždėdarą taip pat sukėlė masyvioji žvaigždė. Taikliai praminti Pasaulio Tvėrimo Kalnais, šie tarpžvaigždiniai debesys maždaug 10 kartų didesni už panašius Pasaulio Tvėrimo Bokštus, esančius M16 viduje, pagarsėjusius iš 1995 m. Hablo (Hubble) kosminio teleskopo nuotraukų. W5, dar žymimas IC 1848, kartu su IC 1805 priklauso sričiai, paprastai vadinamai Širdies ir Sielos ūkais. Spitzerio nuotrauka apima apie 70 šviesmečių Pasaulio Tvėrimo Kalnų tolyje.

Vaizdo autoriai: Lori Allen (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Gravitacinis vilkikas. Kaip pakeisti į Žemę skriejančio grėsmingo asteroido kryptį? Viena iš idėjų - sukurti masyvų erdvėlaivį, vilkiką, kurio gravitacija veiktų tarsi buksyrinis lynas - taip, kaip dailininkas nupiešė šioje iliustracijoje....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sevejerio šuolis. Ši krateriais nusėto Mėnulio paviršiaus panorama sukurta iš JAV Sevejerio 6 (Surveyor 6, liet. - tikrintojas) nusileidimo zondo darytų nuotraukų. Sevejeris 6 nebuvo pirmasis erdvėlaivis, švelniai nutūpęs Mėnulyje... tačiau...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.