ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gruodžio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 41 lankytojas nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Rentgeno spinduliai iš Persėjo spiečiaus šerdies

Paaiškinimas: Persėjo spiečiuje sukasi tūkstančiai galaktikų. Jis yra 250 milijonų šviesmečių nuo mūsų - tai vienas masyviausių objektų Visatoje ir ryškiausiai rentgeno spindulius skleidžiantis galaktikų spiečius. Jo šerdyje slypi milžiniška galaktika-kanibalė Persėjo A (NGC 1275), pasisavinanti dujas ir medžiagą tų galaktikų, kurios įkrenta į vidurį. Ši skvarbi rentgeno spindulių nuotrauka iš Čandros (Chandra) observatorijos apima maždaug 300 tūkstančių šviesmečių ties galaktikų spiečiaus šerdimi. Aiškiai matyti rentgeno spinduliai iš galaktikas ryjančios milžinės ir aplinkinės karštos (30 - 70 milijonų laipsnių C°) spiečiaus dujos. Šviesus šaltinis centre yra nepaprastai masyvi juodoji bedugnė pačios Persėjo A galaktikos branduolyje. Mažo tankio sritys, kurios matyti kaip juodos ertmės ar burbulai, manoma susidarė dėl pasikartojančių juodosios bedugnės energijos prasiveržimų. Energijos protrūkiai sukelia slėgio bangas - kosminių dydžių garso bangas - kurios plinta per karštas, rentgeno spindulius skleidžiančias bangas. Melsvai žalsvos sruogos virš centro šioje dirbtinių spalvų nuotraukoje matyt yra rentgeno spindulių šešėlis nuo mažos galaktikos likučių, krentančių į vis augančią Persėjo A.

Vaizdo autoriai: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Europa naktį. Ar rastumėte savo mėgstamą Europos miestą, o gal net Vilnių ar Klaipėdą? Ši skaitmeninė naktinės Europos fantazija sudėta iš palydovų nuotraukų, darytų ir dieną, ir naktį....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Gruodžio Mėnuo susitinka Vakarinę žvaigždę. Jei kada dairėtės į dangų Saulei leidžiantis, tai turbūt pastebėjote žemai vakarų pusėje Venerą, ryškiai spindinčią sutemose ir dėl to pramintą Vakarine žvaigžde. Venera Žemės danguje yra trečias pagal...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.