ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. vasario 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 31 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

N44 - burbulas milžinas

Paaiškinimas: Kaip atsirado ši milžiniška skylė? Neaprėpiamo emisinio ūko N44, kuris yra mūsų kaimyninėje Didžiojo Magelano Debesies galaktikoje, vidury juoduoja didžiulė, 250 šviesmečių skersmens, skylė, o astronomai vis bando atspėti, kaip ji ten atsidūrė. Viena galimybė - vėjai iš dalelių, išspjautų burbulo viduje plūduriuojančių masyvių žvaigždžių, į šalis nustūmė švytinčias dujas. Tačiau šis spėjimas neatitinka išmatuoto vėjų greičio. Kita galimybė - keistąją kosminę ertmę išskaptavo besiplečiantys praeityje sprogusių supernovų apvalkalai. Neseniai atrastos karštos rentgeno spindulius skleidžiančios dujos, srūvančios iš burbulo milžino N44, gali padėti įminti šią mįslę. Ši skaitmeniniu būdu paryškinta nuotrauka buvo daryta trijose parinktose spalvose per didžiulį, 8 metrų skersmens, pietinį Dvynių (Gemini) teleskopą ant Serò Pačon kalno Čilėje.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Gemini Obs., AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Saulės bokštas. Kartais nežinomybė tokia žavinga. 2000 m. vasarį netoli Tahojos (Tahoe) ežero, Nevados valstijoje, du fotografijos mėgėjai pastebėjo neįprastą rausvą šviesos bokštą, paslaptingai kylantį virš horizonto, kur ką tik buvo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
UB313: didesnis už Plutoną. Kaip jūs pavadintumėte kosminį kūną, didesnį už Plutoną ir skriejantį išoriniuose (už Žemės orbitos esančiuose) Saulės sistemos plotuose? Niekas dėl to nėra tikras. Toks klausimas kilo patvirtinus, kad neseniai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.