ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. gruodžio 24 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 49 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Gandai apie nepažįstamąją mūsų Visatą

Paaiškinimas: Prieš aštuonerius metus pirmą kartą mokslininkai įrodė, kad didžioji mūsų Visatos energijos dalis slypi ne žvaigždėse ir galaktikose, bet yra susijusi su pačia erdve ir jos savybėmis. Kosmologų kalba kalbant, tolimąsias supernovas tiriant buvo apskaičiuota didelė kosmologinė konstanta (žymima graikiška didžiąja lambda – Λ). Mintis apie kosmologinę konstantą nėra nauja, ji atsirado kartu su šiuolaikinės reliatyvistinės kosmologijos pradžia. Tačiau tokių tvirtinimų daugelis astronomų nepripažino dėl to, kad energija, susijusi su šia Λ, tokia nepanaši į visas kitas mūsų žinomos Visatos savybes, dėl to, kad Λ reikšmė atrodė esanti nedidelė pagal kitų tyrimų duomenis, ir dar dėl to, kad kitas mažiau neįtikėtinas kosmologijos – mūsų Visatos gimimo ir mirties – teorijas be Λ, puikiai buvo galima patvirtinti tyrimų duomenimis. Tačiau mes norime atkreipti dėmesį į tai, kad kosmologinei konstantai skaičiuoti buvo pasiūlytas tiesioginis ir patikimas tyrimų metodas, o jam vadovavo pasaulinio garso astronomai. Per pastaruosius aštuonerius metus atskirų astronomų grupės tęsė tyrimus, kurie vis dėlto tik patvirtino nerimą keliančią Λ reikšmę. Šioje nuotraukoje, darytoje vienos iš šių astronomų grupių, matote supernovą, 1994 m. sužibusią spiralinės galaktikos pakraščiuose.

Vaizdo autoriai: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Analema ir didingojo Dzeuso šventykla. Analema vadinama aštuoniukė, kurią nubrėžia Saulė, jeigu ją danguje žymėtumėme tuo pačiu paros laiku vienerius metus, Žemei besisukant aplink savo žvaigždę. Čia matote sudėtas į vieną 47-ias...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Atnaujinama Tarptautinė kosminė stotis. Tarptautinė kosminė stotis (International Space Station) bus didžiausias iš visų, žmonių kada nors sumeistrautų ir virš Žemės skriejančių, objektų. Stotis tokia didžiulė, kad ją visą vienų metų nuskraidinti...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.