ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 16 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Spalvotieji Gyvatnešio ϱ debesys

Paaiškinimas: Daug įspūdingų Gyvatnešio ϱ (ro) debesų spalvų rodo jame vykstančius procesus. Žydros sritys atsiranda daugiausia dėl šviesos atspindėjimo, kadangi žydrieji Gyvatnešio ϱ žvaigždės ir kaimyninių žvaigždžių spinduliai šioje ūko dalyje vaiskiau atsispindi, negu raudonieji. Dangus Žemėje dienos metu irgi žydras dėl tos pačios priežasties. Raudonos ir geltonos debesies sritys šviečia visų pirma dėl atominių ir molekulinių dujų emisijos. Kaimyninių žvaigždžių šviesa, iš kurių šviesiausia - Antaris, išmuša elektronus iš dujų, kurios ima šviesti, kai elektronai vėl prisijungia. O tamsios sritys atsiranda dėl šviesą sugeriančių dulkių, kurios atsiranda jaunųjų žvaigždžių atmosferose. Gyvatnešio ϱ žvaigždę supantys tarpžvaigždinės medžiagos tumulai, prasiveržę į priekį už kamuolinio spiečiaus M4, matomo kairėje, apačioje, dar labiau spalvoti, nei gali pamatyti žmogaus akis - debesis išskiria šviesą visų ilgių bangose, nuo radijo iki gama spindulių.

Vaizdo autoriai: a href="http://mstecker.com/pages/appblock.htm">Adam Block, KPNO Visitor Program, NOAO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Lunacija. Kiekvieną naktį Mėnulis mainosi. Šioje kadrų sekoje matyti, kaip jis keičiasi per visą lunaciją – laiką tarp dviejų Mėnulio jaunačių. Kai mūsų planetos palydovas skrieja aplink Žemę, mums matosi...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Takas Viktorijos kraterio vidun. Kas yra Viktorijos kraterio viduje? Dabar, kai nusėdo dulkės – kurias sukėlė smėlio audros, sustabdžiusios marsaeigius – užduotis tapo aiški. Dar praeitą mėnesį marsaeigis „Galimybė“ (Opportunity) buvo atriedėjęs prie...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.