ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 5 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 40 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Aurigidai iš 14 kilometrų aukščio

Paaiškinimas: Rugsėjo 1 d. danguje ėmė lyti aurigidais, patvirtinusiais astronomų pranašystę apie šio retai stebimo meteorų lietaus protrūkį. Jį išpranašavo Piteris Dženiskensas (Peter Jenniskens) iš SETI instituto Kalifornijoje (JAV), Eskas Lytinenas (Esko Lyytinen) (Suomija) ir Džeremis Vobiljonas (Jeremie Vaubaillon) iš Kalifornijos technologijos instituto (JAV). Astronomai pakilę į 14,3 km aukštį (47 tūkst. pėdų) specialiai aurigidų lietui stebėti paruoštuose lėktuvuose rinko vaizdus šiai sudėtinei šviesių ir įvairiaspalvių meteorų tvyksnių nuotraukai. Manoma, kad aurigidų meteorai kilę iš Kyso (Kiess) kometos, kuri paskutinį kartą praskriejo tarp Saulės ir Žemės maždaug prieš 2000 metų ir vėliau po to – 1911 m. Saulės radiacijos tolyn nuo kometos uodegos nupūstos dulkės išsibarstė Žemės kelyje ir kai susitinka planetą, krenta žemyn puošdamos dangų meteorų liūtimi kaip 2007 m., taip ir 1935, 1986, 1994 m. Aurigidais meteorų lietus pramintas todėl, kad jo išeities taškas (radiantas) yra Vežėjo žvaigždyne, senovės astronomų kalba – lotynų – vadintame Auriga.

Vaizdo autoriai: Jeremie Vaubaillon, Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Takas Viktorijos kraterio vidun. Kas yra Viktorijos kraterio viduje? Dabar, kai nusėdo dulkės – kurias sukėlė smėlio audros, sustabdžiusios marsaeigius – užduotis tapo aiški. Dar praeitą mėnesį marsaeigis „Galimybė“ (Opportunity) buvo atriedėjęs prie...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Laiko tunelis. Šioje nuotraukoje netolimos žvaigždės matomos apsuptos spindulių, o po Visatą išsibarsčiusios galaktikos pūpso tarsi miglų taškeliai. Apimantį apie pusę dangaus laipsnio šį vaizdą astronomas Johanas Šedleris (Johannes Schedler) fotografavo...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.