ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. rugsėjo 24 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 45 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Galaktinė žvaigždėdaros sritis infraraudonojoje šviesoje

Paaiškinimas: Kaip gimsta žvaigždės? Norėdami rasti atsakymą į šį nelengvą klausimą, astronomai infraraudonojoje šviesoje nufotografavo dalį tolimos, aktyvios mūsų Galaktikos srities, kur siaučia žvaigždėdara. Toje erdvėje, žymimoje IRDC G11.11-0.11, tankūs dujų ir dulkių debesys stingsta ir gniaužiasi į žvaigždes tokias tamsias, kad jeigu ten gyventų žmonės, naktį jie matytų tik juodą dangų. Tačiau šioje infraraudonojoje nuotraukoje, praeitais metais fotografuotoje iš Spitzerio (Spitzer) kosminio teleskopo, švyti gausybė dujų ir dulkių debesų. Astronomai mano, kad didumą šių dulkių įkaitina gimstančios žvaigždės. Kai kurie debesys, tokie kaip juodas gyvatiškas ruožas viršuje, kairėje, tiek tankūs ir šalti, kad neskleidžia net infraraudonųjų spindulių. Didžioji dalis rausvų taškelių yra šviečiantys dulkių tumulai, gaubiantys naujagimes žvaigždes. Neįprastas ryškus, rausvas burbulas juodosios „gyvatės“ apačioje yra supernovos liekana – švytintis apvalkalas, likęs iš jaunos žvaigždės, kuri buvusi tokia masyvi, kad greitai vystėsi ir sprogo. Šis vaizdas apima apie 150 šviesmečių ir yra maždaug už 10 tūkstančių šviesmečių Šaulio žvaigždyne.

Vaizdo autoriai: S. Carey (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Naktis lygi dienai. Rugsėjo 23 d. 11 val. 51 min. Lietuvos laiku (9 val. 51 min. pasauliniu laiku) Saulė kirto dangaus pusiaują ir nukeliavo toliau į šiaurę – tai pavasario lygiadienis, pirmoji...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Du milijonai galaktikų. Mūsų Visatoje pilna galaktikų. Galaktikos – milžiniški žvaigždžių, dujų ir dulkių telkiniai – ir paslaptinga nematomoji medžiaga ir yra svarbiausios statybinės medžiagos, kurios lemia tokį neaprėpiamą Visatos dydį. Nors...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.