ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2007 m. lapkričio 19 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 347 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Šiaurės pašvaistė tolumoje

Paaiškinimas: Kai kurias šiaurės pašvaistes galima išvysti tik nufotografuotas. Vadinamos neregimosiomis, jos per blausios, kad būtų matomos paprasta žmogaus akimi. Taip yra todėl, kad žmogaus akis renka šviesos kvantus vos dalį sekundės, o fotoaparato užraktas gali likti atidarytas ir gaudyti šviesą beveik neribotą laiką. Todėl fotografuojant įspūdingą kraštovaizdį virš Džuno (Juneau), Aliaskos sostinės (JAV), pavyko įamžinti ir žalią neregimąją šiaurės pašvaistę virš horizonto. Pašvaistes sukelia energiją nešančios dalelės iš Saulės, smūgiuodamos magnetinį Žemės lauką. Dėl to atsirandančios didelės energijos dalelės, tokios kaip elektronai ir protonai, lyja žemyn planetos polių srityse ir krenta į atmosferą. Jų paveiktos oro molekulės laikinai netenka elektronų. O tuomet, kai šiuos elektronus vėl prisijungia tarp jų besimaišantis deguonis, molekulės ima švytėti žalsvai. Apskritai šiaurės pašvaistės būna įvairių pavidalų ir spalvų.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Lance McVay
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Sietyno žvaigždžių spiečius. Turbūt pats žymiausias žvaigždžių spiečius danguje yra Sietynas, be žiūronų įžiūrimas net ir dirbtinių miesto šviesų užterštame danguje. Dar vadinamas Plejadėmis ar Septyniomis Sesutėmis ir žymimas M45, Sietynas yra...
Rytoj Rytoj

Rytoj
„Pasiuntinys“ skrieja pro Merkurijų. Prieš dvi dienas erdvėlaivis „Pasiuntinys“ (MESSENGER, Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging probe) tapo antruoju laivu žmonijos istorijoje, praskriejusiu pro Merkurijų. Pirmasis šią planetą, arčiausiai Saulės sukančią ratus,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.