ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. liepos 14 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 26 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Regimieji kampiniai Marso pokyčiai

Paaiškinimas: Ar Marsas žemiečių danguje matyti visada toks pats? Ne. Kadangi ir Žemė, ir Marsas sukasi aplink Saulę, regimasis kampinis Marso dydis, stebimas iš mūsų planetos, keičiasi. Čia matote 30 vienodo mastelio nuotraukų, fotografuotų 2007–2008 m. iš Enskedo (Enschede) miesto Olandijoje. Kada Žemė ir Marsas yra skirtingose Saulės pusėse, Marsas atrodo palyginti mažas. Ir atvirkščiai, kada Žemė ir Marsas skriedami atsiduria arti vienas kito, raudonoji planeta žiba didžiulė ir šviesi. Didžiausias regimas Marsas per pastaruosius metus buvo 2003 m. rugpjūtį per priešpriešą (opoziciją) – būdamas arčiausiai Žemės. Kadangi Marsas skrieja gerokai toliau nuo Saulės, negu Žemė, jis nekeičia fazių, kaip Mėnulis. Nuotraukose gerai matoma Marso šiaurės ašigalio kepurė, tamsūs ir šviesūs paviršiaus plotai, debesys ir keliose pirmose nuotraukose – visą planetą apgaubusi smėlio audra. Kita planetų priešprieša, kai Žemė vėl skries arčiausiai Marso, bus 2010 m. pradžioje.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Richard Bosman
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tamsus dangus virš Mirties slėnio. Įspūdingiems žvaigždėtos nakties vaizdams Mirties slėnyje kilo pavojus. Pastūmę slankjuostę į dešinę išvysite visą neįtikėtiną dangaus vaizdą iš vienos tamsiausių, dirbtinių žemiečių šviesų neužterštų vietų, likusių JAV – tai...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Lagūnos ūko dujos ir dulkės. Jeigu teleskopu naršysite po Šaulio žvaigždyną, jūsų dėmesį tikrai patrauks šis nuostabus kosminis debesis. XVIII a. dangaus tyrinėtojas Šarlis Mesje (Charles Messier) savo kataloge jį pažymėjo kaip šviesųjį ūką...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.