ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2008 m. liepos 19 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 78 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M16 ir Erelio ūkas

Paaiškinimas: Jaunas žvaigždžių spiečius M16 yra apsuptas gimtųjų kosminių dulkių ir švytinčių dujų debesų, dar vadinamų Erelio ūku. Šioje įspūdingoje, ryškioje nuotraukoje matyti ir kiti paslaptingi pavidalai, tapę žinomi iš šio žvaigždėdaros ploto nuotraukų, fotografuotų Hablo (Hubble) kosminiu teleskopu. Tankios dulkių kolonos, kylančios iš ūko centro ir primenančios dramblių straublius kartais vadinamos Kūrimo Stulpais nuoroda. Kelių šviesmečių ilgio stulpus gniaužia gravitacija, todėl juose vyksta žvaigždėdara. Didelės energijos spinduliai, smingantys iš spiečiaus žvaigždžių ardo medžiagą ties stulpų viršūnėmis atidengdami jaunąsias žvaigždes. Viršutiniame kairiajame nuotraukos kampe matote dar vieną dulkių gausų žvaigždėdaros sklypą, pramintą Erelio ūko Fėja nuoroda. M16 ir Erelio ūkas yra už maždaug 7 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų. Juos lengva rasti pro žiūronus ar nedidelį teleskopą žvalgantis į ūkų pilną, ištįsusį Gyvatės žvaigždyną ties Gyvatės Uodega (Serpens Cauda).

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Jupiteris virš Efeso. Skaistus Jupiteris ir Mėnulio pilnatis kartu švietė šiąnakt danguje. Kadangi Jupiteris yra netoli priešpriešos (opozicijos) ir tikrąja to žodžio prasme Žemės danguje skrieja priešingoje pusėje negu Saulė, jis patekėjo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Visiškas Saulės užtemimas virš Kinijos. Kas ta juoda dėmė, uždengusi Saulę? Tai Mėnulis. Penktadienį (apie 13 val. Lietuvos laiku) Saulė staiga tapo tamsi dieną, kai Mėnulis visiškai ją uždengė. Visiškas Saulės užtemimas buvo matomas...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.