ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. rugpjūčio 23 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 49 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Spėjami smėlio geizeriai Marse

Paaiškinimas: Kodėl kiekvieną pavasarį Marse atsiranda keistų tamsių dėmių? Jos ima juoduoti netoli Marso polių, o po kelių mėnesių vėl išnyksta. Paprastai dėmių skersmuo būna apie 50 metrų, ir jos atrodo tarsi išpūstos pro skylę centre. Neseniai pasitelkus NASA Marso Odisėjos zondo, šiuo metu skriejančio orbita aplink raudonąją planetą, Temidės (THEMIS) prietaisą atlikti tyrimai parodė, kad juodosios dėmės tokios pat šaltos kaip ir anglies dvideginio (CO2) ledo sluoksnis po paviršiumi. Remdamiesi šiais duomenimis mokslininkai spėja, kad tamsios dėmės - tai su smėliu susimaišiusios ir į paviršių išsiveržusios anglies dvideginio dujos. Kadangi pavasarį Marso poliai sušyla, į ledą sustingusi anglies dvideginio pluta atšyla, suplonėja, atsiranda plyšių, pro kuriuos iš po apačios ima veržtis anglies dvideginio dujos. Šiuo spėjimu galima paaiškinti, kodėl dėmės tamsios - jas nuspalvina pabiręs smėlis, ir kodėl jos šaltos - jas atšaldo po paviršiumi tūnojęs sušalęs anglies dvideginis. Šioje dailininko iliustracijoje - siautulingi dujų ir smėlio išsiveržimai Marse.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Ron Miller (ASU)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Dūmų angelas. Kas tai per debesis? Paprastai gamta tokių nesukuria. Atrodantis tarsi milžiniška pelėda, šis debesis atsirado dėl karinių oro pajėgų lėktuvo, tąkart gegužės mėnesį skriejusio virš Atlanto vandenyno. Lėktuvas C-17...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kulkos spiečiaus medžiaga. Šioje sudėtinėje nuotraukoje - galaktikų spiečiaus 1E 0657-56, praminto Kulkos spiečiumi, medžiaga. Vos už 3,4 milijonų šviesmečių nuo mūsų nutolusios Kulkos spiečiaus galaktikos gerai matyti regimosios šviesos nuotraukose, tačiau...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.